UA-16322392-1
 2311_v3-582x1024
gmp-logohalal-logokosher-logo-trianglek-gelatinnon_gmoul-21-cfr-part-111_0

Sunflower Lecithin
1200 mg / 100 капсули

760  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 026

Опис на продуктот

 

NOW® SUNFLOWER LECITHIN (лецитин од сончоглед) има фосфатидил холин, најзастапен фосфолипид во клеточната мембрана. NOW® SUNFLOWER LECITHIN исто така природно изобилува со фосфатидил инозитол, фосфатидил етаноламин и есенцијални масни киселини.

Лецитинот е најзастапен фосфолипид (комплексен вид на маст) во организмот, особено присутен во виталните органи како срце, мозок, црн дроб и нервниот систем. Лецитинот претставува клучен градежен материјал на клеточните мембрани чија улога е да ги пропушта хранливите материи во клетките и да ги елиминира штетните материи од клетките.

  • Со Phosphatidyl Choline
  • Без Соја, Без ГМО
Состав                                       Количина во 1 доза:

                                                            3 капсули

% на дневни 

  вредности

Калории                                                    30

Калории од масти                                   20

Вкупно масти                                          2 g

Заситени масти                                      0 g

Транс масти                                            0 g

Полинезаситени масти                         0 g

Лецитин од сончоглед                        3.6 g  (3600 mg)

Phosphatidyl Choline                           630 mg

 

 

3%

 

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 2-3 капсули дневно со храна.

Други додатоци: мека желатинска капсула (желатин, вода, глицерин) и масло од сончоглед. Не е произведено со квасец, пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

Повеќе информации

 

Конечно и кај нас… Лецитин од сончоглед

Лецитинот е најзастапен фосфолипид (комплексен вид на маст) во организмот, особено присутен во виталните органи како срце, мозок, црн дроб и нервниот систем. Лецитинот претставува клучен градежен материјал на клеточните мембрани чија улога е да ги пропушта хранливите материи во клетките и да ги елиминира штетните материи од клетките.

Може ли толку важна материја да недостасува во организмот?

Бидејќи нашата стандардна исхрана содржи многу поголема количина на масти од оптималната и е богата со преработена храна, скоро секој човек има зголемена потреба за лецитин. Недостатокот на лецитин доведува до зголемена нервоза, замор, напнатост и губење на силата.

Лецитинот од сончоглед има предности пред лецитинот од соја:

  • 100% без ГМО, за разлика од сојата, која може да биде до 90% генетски модифицирани организми (ГМО)
  • Не предизвикува алергии како сојата
  • Обработката се врши преку метод на ладно процесирање, кој не користи хемиски адитиви или конзерванси
  • Побогат со холин и есенцијални масни киселини

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk