UA-16322392-1
 2954_v2
non_gmoPrint

Serrazimes
90 капсули

1621  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 037

Опис на продуктот

 

Serrazimes® е протеолитичка мешавина составена од ензими добиени од печурки, Aspergillus oryzae и Aspergillus melleus. Serrazimes® делува систематски на одржување на балансирана реакција на имунолошкиот систем преку помагање да се разложат протеинските имунолошки клеточни секрети, со што се овозможува нивно отстранување. На овој начин, Serrazimes® може да го подобри васкуларното и респираторното здравје, поддржувајќи ги природните процеси на организмот за исфрлање и опоравување.

 • 20.000 единици активитет
 • Системски протеолитички ензими
 • Васкуларна поддршка
 • Здрава имунолошка функција
Состав 1 капсула
Serrazimes® (20,000 Serratiopeptidase единици) 33 mg

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 1 капсула 1-2 пати дневно, помеѓу оброци. Производот се користи на празен стомак.

Други додатоци: трици, целулоза прав и целулоза (капсула).
Не е произведено со пченица, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.
Serrazimes® е заштитена трговска марка на National Enzyme Company.
Вегетеријански/Веган производ.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови (особено лекови за разредување на крвта) или имате некаква медицинска состојба.

Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање. Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

 

Повеќе информации

 

Единствен ензим со силно протеолитичко дејство

Ублажува

– болка под дејство на медијаторите на болка (брадикинин)

Олеснува

– елиминација на инфламаторен едем под дејство на медијаторите на воспалението

– разлагање на бактерискиот биофилм што доведува до зголемување на ефектите на антибиотиците

Убрзува

– разводнување и елиминација на спутум, гној и хематом

Што е Serrazimes?

Serrazimes е протеолитички ензим со силно антинфламаторно и антиедематозно дејство и има значајна улога во намалување на болката, благодарение на својата способност да го блокира ослободувањето на амините кои предизвикуваат болка во инфламаторното ткиво. Претставува природна алтернатива за нестероидните антиинфламаторни лекови без несакани ефекти. 

Serrazimes капсулите можат да бидат од корист за:

 • Особи кои боледуваат од инфламаторни пореметувања пратени со отоци и болка.
 • Постари особи кои имаат воспаление, болни зглобови и артритис
 • Особи кои патат од чести воспаленија на синусите, увото и носот
 • Спортисти после повреди

Позитивни ефекти

 • Антиинфламаторно дејство
 • Аналгетик
 • Фибринолитичко дејство – серазимето го разбива вишокот на фибрин во телото. Како ензим кој ги разградува протеините, го “јаде” фибринот кој предизвикува создавање на различни тромби и атероматозни плаки кои можат да доведат до срцев напад и мозочен удар.
 • Лечење на респираторни заболувања – хронични болести на дишните патишта, хроничен синузитис
 • Во подобрување на ефикасноста на антибиотиците при бактериска инфекција
 • Позитивно делува при одстранување на наслагите по ѕидовите на крвните садови
 • Во намалување на деформации предизвикани од повреда од повторувачки движења.
 • Позитивно делува на реуматоиден артрит

Какви дејства поседува?

 1. Фибринолитичко Дејство – го разбива фибринот

(Фиброматозни промени и цисти)

 • Дојки
 • Матка и јајници
 • Простата
 1. Муколитичко Дејство – ја разводнува течноста

(Мукус и биофилм)

 • Бели дробови
 • Синуси
 • Уво, грло и нос
 • Бактериски биофилм
 1. Антиинфламаторно дејство – го смирува воспалението и ја намалува болката

(хронични болни состојби и постоперативни состојби)

 • Коскено – зглобен и мускулен систем
 • Синдром на Карпален тунел 

Зошто да избереш Serrazimes од NOW FOODS?

 • Се безбедни за да се земаат за општо здравје и благосостојба, но посебно при повреда или во тек на стареење за да се намали болката и воспалението
 • 20 000 единици на активност
 • Регистрирана трговска марка на National Enzyme Company
 • Протеолитичка мешавина составена од ензими добиени од печурките: Aspergilus orizae и Aspergilus melleus.
 • Serrazimes, 33 mg, 90 капсули Now Foods е пат кон здрав и витален организам