UA-16322392-1
 1480_01
gmp-logoPrintnon_gmoul-21-cfr-part-111_0

Selenium
100 mcg / 100 таблети

670  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 040

Опис на продуктот

 

Селенот е есенцијален минерал што се наоѓа во многу мали количества во организмот. Природно се наоѓаат во бразилските ореви, месото од органите, морската храна и никулците од пченица. Во комбинација со Витамин Е, Витамин Ц и бета каротен допринесува за намалување на нивото на лошиот холестерол. Претставува дел од антиоксидантните ензими кои ги штитат клетките од оштетување, нивно стареење и смрт.

Состав                                      Количина во 1 доза:

                                                            1 капсула

% на дневни 

  вредности

Селен                                                                     100 mcg

(од L-Selenomethionine)

143%

Препорака за употреба: Земете 1 капсула 1-2 пати дневно, со храна.

Други додатоци: целулоза, стеаринска киселина (од растителен извор) и магнезиум стеарат (од растителен извор). Не е произведено со квасец, пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Вегетеријански/Веган производ. Без ГМО. Кошер.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Лица кои живеат во области на почва богата со селен, треба да се консултираат со лекар пред да користат. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

Број и датум на упис во Регистарот на гранични производи11-11132/2 од 28.06.2018

Пред употреба на граничниот производ, внимателно прочитајте го упатството бидејќи содржи важни информации за Вас. Овој граничен производ се издава без рецепт. И покрај тоа, треба да го употребувате претпазливо за да Ви биде повеќе од корист.

Чувајте го упатството. Советувајте се со Вашиот фармацевт ако Ви се потребни дополнителни податоци.

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

Повеќе информации

 

Селенот е есенцијален минерал што се наоѓа во многу мали количества во организмот. Во комбинација со Витамин Е, Витамин Ц и бета каротен допринесува за намалување на нивото на лошиот холестерол. Претставува дел од антиоксидантните ензими кои ги штитат клетките од оштетување, нивно стареење и смрт. Во текот на метаболизмот се  создаваат слободни  радикали кои можат да доведат до промени во клеточните мембрани, а селенотот учествува во апсорпцијата на  овие слободни радикали со што ги спречува нивните дејствувања.

Дополнителна количина на селен се препорачува кај вегетаријанци, спортисти, луѓе кои се на ниско калорични диети, кај намален имунитет, особи кои се изложени на зрачење, долготрајна употреба на статини (лекови кои го намалуваат холестеролот), таблети за контрацепција, лаксативи, конзумирање на тутун и алкохол.

Недостатокот на селен може да предизвика стерилитет кај двата пола, катаракта, опаѓање на коса и појава на перут, промена на бојата на ноктите, бранови на топлина кај жените во менопауза, оштетување на срцевиот мускул, слабеење на одбранбените способности на организмот, ревматоиден артритис и мускулна слабост.

Полезности:

  • Антиоксидативна заштита
  • Подршка на тироидната жлезда
  • Јакнење на имунитетот
  • Го намалува ризикот од појава на срцеви заболувања
  • Помага во намалување на симптомите на астма
  • Влијае врз репродуктивното здравје (помага во сперматогенезата кај мажите и ја зголемува потенцијата)
  • Помага во намалување на ризикот од појава на разни видови канцер (простата, бели дробови, црева, гради)
  • За одржување на здрава коса и кожа
  • Го подржува здравјето на очите и видот
  • Помага во намалување на симптоите на лупус и ја намалува болката и вкочанетоста која се јавува како резултат на артритис

Со оглед на тоа дека селенот е неопходен олигоелемент за правилен развој и функционирање на организмот, потребно е да се внесува во оптимална дневна количина. Тие се разликуваат во зависност од возраста и здравствената состојба, но точно научно е утврдено во кои дози е потребен за која животна возраст. Со оглед на тоа дека нашето тело не го произведува самостојно, овој корисен минерал мора да се зема како додаток. Селенот е природно се наоѓаат во бразилските ореви,  месото од органите, морската храна и никулците од пченица.

Помага во намалување на симптомите на астма 

Контролираните студии покажаа дека пациентите со бронхијална астма често имаат дефицит на селен. Воведувањето додатоци во исхраната (150-200 mcg) во дневната употреба значително ја намали фреквенцијата и длабочината на нападите на задушување. Зошто се случува ова? Умерените дози на селен го инхибираат производството на хистамин, што доведува до намалување на алергиите и ја спречува дистрофијата на бронхијалната мукоза.

Репродуктивно здравје на мажи и жени

Само просечната доза поврзана со возраста може да биде куративна. Двете крајности во приемот на селен негативно влијаат врз машките генитални клетки. Некои студии укажуваат на тоа дека употребата на селен за телото на бремените жени го намалува ризикот од спонтан абортус во раните фази. Сепак, повеќето научни дела за нашиот херој во репродуктивната медицина се посветени на неплодност кај мажите. Зголемената подвижност на спермата и протокот на крв во простатата се докажани ефекти на селен. Микроелементот навлегува во митохондриите на сперматозоидите и може да влијае на тоа како тие се движат кон јајцето.

Микроелемент на долговечност 

Недостатокот на селен доведува до слабо срце и крвните садови, намален имунитет што е предуслов за развој на канцерогени и метаболички нарушувања. Селенот е микроелемент на долговечноста. Потребно е многу малку за да се направи телото да работи добро. Сепак, тоа е брзо исцрпено бидејќи учествува во различни реакции. Затоа е толку важно секојдневно примање на селен во форма што е најприфатливо за телото – од храната.

Посебни фактори на ризик: вегетаријанство и нискокалорични диети, каде што има неколку производи кои содржат селен (кога главното ограничување се однесува на риба, јајца, месо), патологија на желудникот и цревата, возраст над 60 години, долготрајна употреба на статини (лекови кои го намалуваат холестеролот), таблети за контрацепција, лаксативи, конзумирање на тутун и алкохол.

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk