UA-16322392-1
 0992_MainImage
gmp-logohalal-logoPrintnon_gmoul-21-cfr-part-111_0

MK-7 Vitamin K-2
100 mcg / 60 капсули

1690  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 052 Категорија:

Опис на продуктот

 

  • Го поддржува здравјето на коските
  • Кардиоваскуларна поддршка
  • Mena Q-7 – Витамин К2 како MK-7

 

Состав                                      Количина во 1 доза:

                                                            1 капсула

%  на дневни вредности
Vitamin K2                                             100 mcg

(како Menaquinone-7) (MK-7) (MenaQ7®)

 83%

Препорака за употреба: Земете 1 капсула дневно со храна.

Други додатоци: оризово брашно, хипромелоза (целулозна капсула), аскорбил палминат и силициум диоксид. Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Вегетеријански/Веган производ. Без ГМО. Кошер.

MenaQ7® е регистриран заштитен знак на NattoPharma АСА, Норвешка.

Патенти доделени и во тек.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови (особено антикоагулантни лекови како што се варфарин, Coumadin®, хепарин) или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk 

Повеќе информации

 

Витаминот К е добро познат по својата улога во синтезата на голем број фактори за коагулација на крвта и е исто така е важен за формирање на силни, здрави коски. MenaQ7® MK-7 е уникатна без соја, биодостапна форма на витамин К-2 која игра клучна улога во артериското здравје преку нејзината способност за поддршка на соодветен метаболизам на калциум во крвните садови и артериите.

Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови (особено антикоагулантни лекови како што се варфарин, Coumadin®, хепарин) или имате некаква медицинска состојба.

Витаминот К претставува витамин растворлив во масти и најпознат по тоа што го потикнува згрутчувањето на крвта. Неопходен е за изградба на коските, превенција од срцеви болести и важен е за многу телесни процеси.

Истражувањата покажуваат дека витаминот К е многу важен за адекватно ниво на витамин Д и доколку еден од овие два витамини недостасува, нема да работат како што треба.

Повеќето витаминот К го внесуваат преку храната но тоа не е доволно за да се заштитиме од некои здравствени проблеми. 

Кога не се внесува соодветна количина на витамин К, може да дојде до:

  • Промени во артериите, кардиоваскуларни болести и проширени вени
  • Остеопороза
  • Рак на простата, бели дробови, црн дроб и леукемија
  • Паѓање на забите
  • Инфекции како што е пнеумонија

Витаминот К е растворлив во масти

Ова е многу важно бидејќи маста е неопходна за за разградување на овој витамин. Затоа е важно да се внесува адекватна количина на масти како би можело телото да го апсорбира витаминот К.

Кој не треба да зема витамин К?

Ако сте бремени или доите, избегнувајте високи дози на витамин К (повеќе од 65 mcg). Ако сте преживеале срцев удар, мозочен удар или сте склони кон крвни згрутчувања, пред да почнете да земате витамин К консултирајте се со доктор.

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk