UA-16322392-1
 0078_v4
gmp-logoPrintnon_gmoul-21-cfr-part-111_0

L-Carnosine
500 mg / 50 капсули

2120  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 035

Опис на продуктот

 

L-Carnosine (beta-Alanyl-L-Histidine) е дипептид, составен од аланин и хистидин. Природно се јавува во високи концентрации во кожата, мускулите и нервните ткива и неговите нивоа се намалуваат со годините.

    • Здраво стареење
    • Ги елиминира слободните радикали
    • Вегетеријански/Веган производ. Без ГМО.

 

Состав 1 капсула
L-Carnosine (ß-alanyl-L-histidine) 500 mg

 

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 1 капсула, 1-3 пати дневно, по можност со храна.

Други додатоци: целулоза (капсула), стеаринска киселина (растителен извор) и магнезиум стеарат (растителен извор). Не е произведено со квасец, пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени. Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

 

Повеќе информации

 

Што е Л-Карнозин?

Л-Карнозин е дипептид кој го сочинуваат две аминокиселини, хистидин и бета аланин. Драгоцена и пред се важна супстанца која е составен дел на нашиот организам која се наоѓа во нервите, мускулното ткиво, срцето и кожата. Количината на Л-Карнозинот во организмот е многу поголема во детството отколку во поодминати години. Забележано е губење на количеството на Л-Карнозин во староста и губење на мускулната маса за 60%.

Важност на Карнозинот

Последните години зголемен е интересот и вниманието за својствата на Карнозинот. Студии за Карнозинот се прават во САД, Русија, Австралија, Кина, Јапонија, Скандинавија.  Карнозинот го проучувале голем број на научници (Брус Ејмс и неговиот тим од Беркли UCLA, САД, важи заеден од најголемите експерти на молекуларна биологија).

Карнозинот како мултифинкционален додаток во исхраната е релативно нов. Тој е филиолошка супстанца која е 100% природен антиоксиданс со повеќе биолошки функции.

Фактот дека карнозинот природно се наоѓа во нашиот орагнизам, но и во исхраната, е доволен доказ дека е апсолутно безбедна супстанца.

Совет од стручни лица: Бидејќи карнозинот делува синергетски со природните антиоксиданси астаксантин, витаминот Е, селен, витамин Ц, се препорачува и тие да се земаат во исто време.

(Моментално се објавени 1800 студии за Карнозин).

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk