UA-16322392-1
 2944
gmp-logoPrintul-21-cfr-part-111_0keto_friendly_logo-100×100non-gmousda-organic-110

Inulin
8 oz. (227 g)

1070  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 048

Опис на продуктот

 

Инулинот, фруктоолигосахарид (ФОС), е растворливо пребиотичко влакно кое е отпорно на варење и допира до дебелото црево непроменето. Цревните пробиотски бактерии консумираат инулин и за возврат произведуваат масни киселини со краток синџир, кои ги потхрануваат клетките на дебелото црево. Инулинот на тој начин помага да се одржи здравјето и функцијата на цревата. Инулинот има пријатен вкус кој дава блага сладост на храната и пијалоците, но има многу низок гликемичен индекс и нема негативно влијаат на серумските нивоа на гликоза.

Состав                                      Количина во 1 доза:

                                            1 мала лажичка (околу 2.8 g)          

% на дневни 

  вредности

Калории                                                                            5

Вкупно јагленохидрати                                              2.7 g

Диетални влакна                                                          2.5 g

Органски инулин (FOS)                                              2.8 g

(од сина агава)

1%

10%

 

Препорака за употреба: Земете 1 мала лажица, 1 до 3 пати дневно. Измешајте го во вашиот омилен пијалок или храна. Започнете со 1 лажичка дневно и постепено зголемувајте ја дозата за да се избегне гастро-интестинална непријатност.

Други додатоци: ништо. Не е произведено со квасец, пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Сертифицирано органски од QAI.

Вегетеријански/Веган производ. Кошер. Без ГМО. USDA органски.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање. Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ. Овој производ се продава по тежина, не по волумен.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

Повеќе информации

 

  • Сертифицирано органски
  • Чист прашок
  • Пребиотска дигестивна поддршка
  • Ги храни добрите бактерии
  • Многу низок гликемиски индекс
  • Од сина агава

Инулинот, фруктоолигосахарид (ФОС), е растворливо пребиотичко влакно кое е отпорно на варење и допира до дебелото црево непроменето. Цревните пробиотски бактерии консумираат инулин и за возврат произведуваат масни киселини со краток синџир, кои ги потхрануваат клетките на дебелото црево. Инулинот на тој начин помага да се одржи здравјето и функцијата на цревата. Инулинот има пријатен вкус кој дава блага сладост на храната и пијалоците, но има многу низок гликемичен индекс и нема негативно влијаат на серумските нивоа на гликоза.

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk