UA-16322392-1
 0475_01
gmp-logoPrintnon_gmoul-21-cfr-part-111_0

Inositol
500 mg / 100 капсули

900  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 041

Опис на продуктот

 

  • Клеточно здравје
  • Поддршка на здрава функција на мембраната
  • Мио-инозитол форма

 

Состав                                      Количина во 1 доза:

                                                            1 капсула

Инозитол                                                500 mg

Препорака за употреба: Земете 1 капсула дневно.

Други додатоци: брашно од ориз, желатин (капсула) и магнезиум стеарат (од растителен извор). Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Вегетеријански/Веган производ. Без ГМО.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk 

Повеќе информации

 

Инозитол е нутриент од семејството Б-витамини. Најчесто е присутен во ореви, кикирики и цитрусно овошје. Тој е клучна компонента на клеточната мембрана и поради тоа е вклучен во испраќање на сигнал помеѓу клетките. Конкретно, инозитолот ја зголемува чувствителноста на различни рецептори. Една клетка ослободува хемикалии (“порака”) која се доставува до другата клетка да изврши дејство. Сепак, ако другата клетка не може да прими порака, хемиската реакција е неупотреблива. Тука главна улога има инозитолот да ги подготви рецепторите за да се прими оваа порака.

Формата на инозитол што се користи во овој производ е Мио-Инозитол, најконцентрирана форма на оваа хранлива состојка. Инозитолот е присутен во сите клеточни мембрани, со највисоки концентрации во мозокот и централниот нервен систем, каде што игра важна улога во невротрансмитерната сигнализација.

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk