UA-16322392-1
 Indole
gmp-logoPrintul-21-cfr-part-111_0

Indole-3-Carbinol
200 mg / 60 капсули

1990  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 039

Опис на продуктот

 

Мешункастите зеленчуци (зелка, брокула, карфиол и др.) имаат уникатно изобилство на состојка која содржи сулфур, наречена Indole-3-Carbinol (I3C). Во киселата стомачна средина,  I3C веднаш се претвара во DIM (diindolylmethane) плус комплетен спектар на дополнителни состојки кои се покажало дека ги неутрализираат слободните радикали и промовираат соодветна детоксикација. Студиите покажаа дека користењето на I3C може да помогне да се оддржи здравјето на градите и другите репродуктивни органи, го помага клеточното здравје и го поддржува процесот на детоксикација. До скоро, поради типичната нестабилност на I3C, изолиран DIM беше најдобрата достапна замена, но пакувањето на Indole-3-Carbinol на NOW® обезбедува стабилност и моќност до рокот на употреба.

Состав 1 капсула
Indole-3- Carbinol (I3C)

Екстракт на лигнан од ленено семе

(Linum usitatissumum) (обвивка на семето)

200 mg

 

200 mg

Препорака за употреба: Земете 1 капсула 1-3 пати дневно со оброк.

Други додатоци: целулоза (капсула), оризово брашно, силика и магнезиум стеарат (растителен извор). Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Природни варијациии на бојата може да се случат кај овој производ.

Вегетеријански/Веган производ. Кошер.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доите, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

Број и датум на упис во Регистарот на гранични производи11-11131/2 од 05.12.2016

Пред употреба на граничниот производ, внимателно прочитајте го упатството бидејќи содржи важни информации за Вас. Овој граничен производ се издава без рецепт. И покрај тоа, треба да го употребувате претпазливо за да Ви биде повеќе од корист.

Чувајте го упатството. Советувајте се со Вашиот фармацевт ако Ви се потребни дополнителни податоци.

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

Повеќе информации

 

Што е Indole-3-Carbinol?

Представува биолошки активен додаток кој има улога во нормализирање на метаболизмот на естрогенот и за намалување на ризикот од развој на малигни тумори и неоплазми.

Основа на неговиот состав е група на супстанции извлечени од растенија од родот Brassica (семејство зелка). Овие супстанции имаат проканцерогени и карциногени ефекти.

Indole-3-Carbinol е единствена материја од растително потекло кој има голема примена:

 • Спречува развој на вирусот на Herpes simplex – дејствува така што го спречува репродуцирањето на вирусот, а бидејќи е природна состојка на растенијата (брокула, зелка, прокељ), тој е безбеден за користење и не остава несакани последици.
 • Помага во превенирање на чир и рак на желудник и дебело црево, го забавува растот на ракот на дојката, грлото на матката и простатата, белите дробови,  мочниот меур и ја зајакнува функцијата на црниот дроб.
 • Има антиестроген ефект (при маститис естрогенот ја зголемува активноста на туморските клетки на дојката)
 • Иам антиоксидативен ефект кој ги штити ткивата од штетни материи
 • Ја намалува болката во млечните жлезди и ја подобрува структурата на жлездата
 • За спречување на неопластични заболувања и рак на женскиот репродуктивен систем
 • При мастопатија, ендометриоза и миом на матка
 • При ХПВ инфекција
 • За олеснување на симптоите при ПМС
 • Како средство за одстранување на токсините
 • Како природен антиоксидант, го забавува процесот на стареење
 • За нормализирање на нивото на хормоните кај жените

Антиканцерогеното својство на зелкастите растенија се темели на Indole-3-carbinol бидејќи помагаат во организмот да се регулираат механизмите на антиоксидација и детоксикација кои ги уништуваат канцерогените клетки.

Indole-3-carbinol кога ќе се внесе во организмот се претвара во дииндолил метан (DIM) коj пак им помага на ензимите во црниот дроб да го блокираат производството на 16-OH естрогенот кој е одговорен за намалување на квалитетот на колагенот.

Позитивни ефекти:

 • Висока ефикасност во подобрување на здравствената состојба кај сите што го користеле
 • Му помага на телото безбедно да ги неутрализира и исфрли слободните радикали
 • Природен начин во борбата при нарушен баланс на половите хормони
 • Помага во заштита на клетките од оксидација
 • Го одржува здравјето и функцијата на клетките
 • Има антиинфламаторно дејство
 • Намалува ризик од развој на малигни тумори
 • Промовира апоптоза на клетките инфицирани со вирусот на папиломатоза
 • Ги штити белите дробови од штетните ефекти на токсични материи, вклучувајќи чад од тутун
 • Го зајакнува имунолошкиот систем
 • Ги активира метаболичките процеси во црниот дроб

Индолот има можност да го зголеми производството на ензими во хепатоцитите со што се спречува трансформација од procarcinogens на канцерогени клетки. Исто така, овој додаток ја зголемува содржината на интрацелуларни антиоксиданси вклучувајќи го и глутатионот. Indole-3-carbinol производот е исто така способен за спречување на формирање на токсични метаболити за време на процесот на синтеза на женски хормони – естроген, блокирање на формирање на 16-S-hydroxyestrone.

Индолот се користи во комбинација со терапија со зрачење, хемотерапија, радикален или палијативен хируршки третман на женски полови хормони (естрогени), рак на дојка зависен од хормони, грлото на матка и матката, јајниците. Исто така може да се користи за да се спречи нивното повторување.

Зошто да го изберете нашиот производ NOW Indole-3-Carbinol?

Indole-3-Carbinol е супстанца од растително потекло која има висока антитуморска активност.

Спроведените истражувања ја потврдија ефикасноста и безбедноста од употребата при хормонална нерамнотежа и бенигни неопластични процеси.

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk