UA-16322392-1
 1612_MainImage
gmp-logohalal-logokosher-logo-trianglek-gelatinnon_gmoul-21-cfr-part-111_0keto_friendly_logo-100×100

DHA-500
90 меки капсули

2170  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 047 Категорија:

Опис на продуктот

 

Поддржувачки, но не и истражување со заклучок, покажува дека консумирањето на EPA и DHA омега-3 масни киселини може да го намали ризикот од коронарно срцево заболување. NOW ® DHA-500 има два пати повеќе DHA (500 mg по капсула) отклолку во нашата редовна јачина на производот (250 mg по капсула). Примарниот концентрат на рибино масло кое се користи во оваа капсула е произведен под строги стандарди за контрола на квалитетот. Се тестира за да биде ослободен од потенцијално штетни нивоа на загадувачи (т.е. жива, тешки метали, PCB’s, диоксини и други загадувачи). Оние кои имаат гадење или рефлукс од други рибини масла, со оваа ентерично-обложена и со контролиран мирис капсула, полесно е да се толерира.

 • Двојно посилен
 • 500 DHA/250 EPA
 • Поддршка на здравјето на мозокот
 • Молекуларно дестилирана – ентерично обложена
 • Кардиоваскуларна поддршка

 

Состав                                      Количина во 1 доза:

                                                             1 капсула

% на дневни 

  вредности

Калории                                                                             10

Вкупно масти                                                                    1 g

Полинезаситени масти                                              1 g

Концентрат од природно рибино масло          1 g (1000 mg)

Омега-3 масни киселини

– Docosahexaenoic киселина (DHA)           500 mg

– Eicosapentaenoic киселина (EPA)            250 mg

 

 

1%

 

 

 

 

 

 

 

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната, земете 1 капсула, 1 до 2 пати дневно со храна.

Други додатоци: мека капсула (говетски желатин, глицерин, ентерично обложување, вода) и витамин Е (како природен d-alpha токоферол). Содржи риба (туна). Витамин Е од соја. Рибиното масло е од Индија.

Не е произведено со квасец, пченица, глутен, млеко, јајца или состојки од школки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Кошер. Содржи желатин. Без ГМО.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

Повеќе информации

 

Оmega-3 е есенцијална масна киселина неопходна за целокупното здравје и за растот и развојот низ сите фази на животот на човекот. Наречени се есенцијални бидејќи организмот не може да ги создаде самиот и мора да се добијат од храната или додатоците во исхрана. Тие се главни состојќи на клеточните мембрани, неопходни се за клеточна регенерација и репродукција, а хормоните, кои ги покренуваат сите функции во организмот, не може да се произведат без нив.

Полезности:

 1. DHA:
 • придонесува во одржување на нормален вид
 • придонесува во одржување на нормален вид кај новороденчиња до 12 месеци
 • придонесува за нормален развој на мозокот кај фетусот и доенчињата
 • придонесува за нормален развој на очите кај фетусот и доенчињата
 1. DHA/EPA:
 • придонесуваат во одржувањето на нормален крвен притисок
 • придонесуваат во одржувањето на нормално ниво на триглицериди во крвта
 • придонесуваат во одржувањето на нормална функција на срцето

Изберете квалитетен производ – NOW молекуларно дестилирана Omega-3

 • Единствена молекуларно дестилирана, без холестерол и со гарантирано чисти износи на EPA и DHA масни киселини во нивната природна форма
 • Природен концентрат на рибино масло произведен со мулти-патентиран процес на производство
 • Фармацевтски степен на квалитет тестиран во независни лабаратории за отсуство на сите загадувачи од околината (нема диоксини, жива, пестициди или тешки метали карактеристични за рибините масла)

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk