UA-16322392-1
 2811B_v5-555x1024
gmp-logohalal-logoPrintnon-gmoul-21-cfr-part-111_0

D-Mannose
500 mg / 120 капсули

2390  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 028

Опис на продуктот

 

D-Mannose е вид на едноставен шеќер по хемискиот состав сличен на глукозата, која се добива од природните сокови на одредени видови овошја, растенија и габи. Кога ќе земеме поголема количина на D-Mannose, готово скоро целата таа количина преку бубрезите се излачува во урината.

  • Вегетеријански/Веган производ.
Состав                                       Количина во 1 доза:

                                                                3 капсули

% на дневни  

  вредности

Калории                                                     6

Вкупно јагленохидрати                      1.5 g

Шеќери                                                   1.5 g

D-Mannose                                             1.5 g  (1500 mg)

 

< 1%

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 3 капсули, 1-3 пати дневно, со вода или незасладен сок.

Други додатоци: целулоза (капсула), брашно од ориз, стеаринска киселина (растителен извор), магнезиум стеарат (растителен извор) и силика. Не е произведено со квасец, пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

Повеќе информации

 

Д-манозата е вид на едноставен шеќер по хемискиот состав сличен на глукозата, која се добива од природните сокови на одредени видови овошја, растенија и габи.
Кога ќе земеме поголема количина на д-маноза, готово скоро целата таа количина преку бубрезите се излачува во урината.

Иако манозата е едноставен шеќер и се апсорбира во горниот гастроинтестинален тракт, во организмот не се претвора во гликоген за чување, туку скоро во целост се излачува низ бубрезите.

ЗОШТО D-MANNOSE ОД NOW FOODS?

D-Mannose од NOW FOODS  е 100% чиста, природна, добиена од не-ГМ пченка, бел и сладок компир, буково или брезово дрво. Таа има калорична вредност од 4 калории во еден грам. Чистотата и идентитет се потврдени од страна на надворешна лабораторија со користење на специфична HPLC метода за да се обезбеди не-контаминација со други шеќери и било какво разредување (ослабување) со други шеќери, како што се декстроза или сахароза.

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk