UA-16322392-1
 Cranberry-Caps-562x1024
gmp-logohalal-logoPrintnon_gmoul-21-cfr-part-111_0

Cranberry Caps
100 капсули

1190  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 025

Опис на продуктот

 

Брусница (Vaccinium macrocarpon) е растение кое го има во ладните региони на северната хемисфера. Брусницата има долга историја на кулинарска употреба во Европа и Северна Америка и се употребувала од страна на традиционалните билкари со векови. Брусницата е богата со полифеноли, танини и други фитонутриенти. NOW® Брусница исто така е богата со витамин Ц.

  • Со додаден витамин Ц
  • Најмоќна достапна брусница и максимална концентрација
  • Произведено од природен стандардизиран екстракт
  • Без додаден шеќер
Состав                                      Количина во 1 доза:

                                                               2 капсули

% на дневни 

  вредности

Калории                                                                      5

Вкупно јагленохидрати                                       1 g

Диетални влакна                                                < 1 g

Шеќер                                                                       < 1 g

Витамин Ц (како аскробинска киселина)         20 mg

Брусница (Vaccinium macrocarpon) (овошје)  1.4 g (1400 mg)

 

<1%

2%

 

33%

 

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 2 капсули 1-2 пати дневно, со храна.

Други додатоци: желатин (капсула) и магнезиум стеарат (растителен извор). Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени. Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

Повеќе информации

 

НАЈМОЌНА ДОСТАПНА БРУСНИЦА

Во последно време брусницата предизвика вистински бум, ја препорачуваат и нутриционситите и лекарите. Потекнува од Северна Америка, а нејзините својства ги знаеле уште американските староседелци.

Брусницата е растение, чии плодови се вистинска ризница на заштитни состојки. Малото црвено овошје е богато со растителни влакна, нема калории и содржи: витамин Ц во огромнни количини, витамин А, витамини од Б групата, органски киселини, калиум, калциум, фосфор, магнезиум и железо.

Зошто Брусница од NOW FOODS?

  • Најмоќна достапна брусница и максимална концентрација
  • Концентрат од 700 mg (8:1) што е еднакво на 5600 mg свежа брусница
  • Произведено од природен стандардизиран екстракт
  • Без додаден шеќер
  • Погодна за вегетеријанци

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk