UA-16322392-1
 3208B_v7
non_gmoPrint

CoQ10 + Vit E
100 mg / 50 капсули

1592  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 036

Опис на продуктот

 

Коензимот Q10 (CoQ10) е соединение слично на витамин кое има централна улога во производство на клеточната енергија. CoQ10 има во целото тело, но е особено концентриран во срцето, црниот дроб и бубрезите и откриено е дека производството се намалува со возраста. CoQ10 делува како моќен елиминатор на слободните радикали во клеточните мембрани, како и во крвните садови. Годините на научни истражувања покажаа дека Коензимот Q10 помага да се одржи здраво срце и здрав васкуларен систем. NOW CoQ10 е со фармацевтски квалитет кој содржи само 100% природна форма на CoQ10 произведена со ферментација.

 • Кардиоваскуларно здравје
 • Поддршка на функционирањето на срцето
 • Неопходен за продукција на клеточна енергија
 • Елиминирање на слободните радикали
 • Без ГМО. Кошер (содржи желатин).
Состав 1 капсула
Коензим Q10 (CoQ10)

Витамин Е (од мешани токофероли) (без соја)

100 mg

30 IU

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 1 капсула, 1-2 пати дневно, со храна.

Други додатоци: мека капсула (говедски желатин, вода глицерин, органска боја од карамел), органско ладно цедено маслиново масло, лецитин од сончоглед и силика. Не е произведено со пченица, глутен, соја, пченка, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени. Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доите, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

 

Повеќе информации

 

ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ НА СРЦЕТО

Коензимот Q10 е природен нутриент присутен во секоја клетка и неопходен за производството на клеточна и мускулна енергија во организмот. Поради тоа се нарекува и убикинон (ubiquitus – секаде присутен). Кога снабдувањето со CoQ10 е ниско, клетките стануваат неефикасни и ранливи, имунолошкиот систем слабее, чувствителноста на одредени здравствени нарушувања се зголемува, започнува процес на предвремено стареење и срцето слабее.

Во храната е присутен во рибата, месото и мали количини во oревите. Прехранбениот внес на CoQ10 е околу 2 до 5 mg дневно, што значи дека изворите на исхрана не обезбедуваат доволни количини.

CoQ10 во организмот

Највисоки нивоа на CoQ10 се најдени во ткивата во организмот кои работат најнапорно: срцето, црниот дроб, бубрезите и панкреасот. Со стареењето, едноличната исхрана, изложеноста на стрес, разни болести, земањето на некои лекови; организмот ја губи способноста за синтеза на потребните количини на CoQ10 и производство се смалува дури за 80%. Поради тоа има потреба за негово надополнување.

CoQ10 и здравјето на срцето

Срцето пумпа кислород и нутриенти до сите делови на телото повеќе од 100.000 пати дневно и 36 милиони пати годишно. Затоа на срцевиот мускул му е потребна двојно поголема количина CoQ10 отколку на било кој друг орган. Важно е да се нагласи дека многу лекови за намалување на холестеролот, всушност ги трошат виталните залихи на CoQ10. Ниските нивоа на CoQ10 се придружени со широк спектар на срцеви и васкуларни проблеми. Најважната примена на CoQ10 е поврзана со здравјето на срцето и крвните садови.  Докажано е дека луѓето со заболувања на срцето имаат изразит недостаток на CoQ10.

 • Го зајакнува срцевиот мускул, ја зголемува срцевата енергија и ја враќа виталноста на срцето
 • За третман на нарушен срцев ритам (аритмија), појавата на болки во градите (ангина) и подобра циркулацијата кај луѓето со конгестивни срцеви мани
 • Го смалува ризикот од инфаркт и ангина пекторис
 • Го намалува високиот крвен притисок
 • Ја спречува оксидацијата на LDL холестеролот и неговото таложење, односно зачепување на артериите (атеросклероза)

Полезности:

 • Го потикнува создавањето енергија во организмот и го зајакнува имунолошкиот систем
 • Антиоксидант кој природно го успорува процесот на стареење
 • Ги штити нервите и се употребува во третманот на многу пореметувања, како Ајцхајмерова и Паркинсонова болест и мултиплекс склероза
 • За луѓе заболени од рак и пациенти на хемотерапија
 • Потпора за стабилизирање на нивото на шеќер кај луѓето со дијабетис
 • Ја зголемува силата и физичката енергија, што е од извонредна важност кај активните спортисти
 • Ја намалува болката, крварењето и инфекциите кај непцата, го забрзува оздравувањето после орална операција и помага за одржување на здрави непца и заби
 • Против синдромот на хроничен замор и слабата циркулација во екстремитетите

Зошто CoQ10 од NOW?

 • Единствена 100% комплетно природна форма на CoQ10
 • Анализиран за моќност и фармацевтски степен на чистина
 • Најдобро продаван бренд во САД

Доколку земате лекови за срце консултирајте го докторот. CoQ-10 го јакне срцевиот мускул и може да влијае на препишаната доза на лекови.