UA-16322392-1
 0470_01-1024x1024
gmp-logoPrintnon_gmoul-21-cfr-part-111_0

Choline & Inositol
500 mg / 100 капсули

1170  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 042

Опис на продуктот

 

  • Поддршка на здрава трансмисија на нервите
  • Поддршка во метаболизмот на масните киселини

 

Состав                                      Количина во 1 доза:

                                                            1 капсула

% на дневни 

  вредности

Холин (од Choline Bitartrate)                                250 mg

Инозитол                                                                    250 mg

45%

 

Препорака за употреба: Земете 1 капсула дневно, со храна.

Други додатоци: желатин (капсула) и магнезиум стеарат (од растителен извор). Не е произведено со квасец, пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Без ГМО.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

Повеќе информации

 

Холин и инозитол се дел од комплексот на Б-витамини кои учествуваат во формирање на клеточната мембрана и имаат клучна улога како невротрансмитери.

Холинот е неопходен за нормален пренос на синаптика, здравје на мозокот и метаболизмот на масните киселини во црниот дроб. Инозитол е исто така од суштинско значење за здравјето на мозокот и нервниот систем. И холинот и иноситолот се есенцијални компоненти на сите клеточни мембрани.

Холинот е важен за транспорт и разградување на холестерол и масти (природна потпора на црниот дроб), додека инозитолот помага во повторно воспоставување на внатрешната рамнотежа.

Полезности:

  • Придонесува за нормален хомоцистеински метаболозам
  • Придонесува за нормален метаболизам на мастите
  • Придонесува за одржување на нормалната функција на црниот дроб

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk