UA-16322392-1
 Calcium-Citrate-565x1024
gmp-logoPrintnon_gmoul-21-cfr-part-111_0

Calcium Citrate
100 таблети

880  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 019

Опис на продуктот

 

Калциум цитрат е лесно сварлива и апсорблива форма на калциум, минерал кој е неопходен за одржување на здравјето на коските. Витамин Д, магнезиум, цинк, бакар и манган се присутни во производот поради нивната есенцијална улога во метаболизмот на коските.

 • Поддршка на здравјето на коските
 • Синергетска формула за нормални коски со минерали и витамин Д-2
 • Високо биодостапен калциум
 • Вегетеријански/Веган производ. Без ГМО. Кошер.
Состав                                      Количина во 1 доза:

                                                            2 таблети

% на дневни 

  вредности

Витамин Д-2                                                       400 IU

(од Ergocalciferol – растителен извор)

Калциум (од Калциум Цитрат)                    600 mg

Магнезиум                                                          300 mg

(од Magnesium Oxide и Magnesium Aspartate)

Цинк (од Amino Acid Chelate)                        15 mg

Бакар (од Amino Acid Chelate)                         1 mg

Манган (од Amino Acid Chelate)                      5 mg

100%

 

60%

75%

 

100%

50%

250%

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 2 таблети дневно, поделени во дози, со храна.

Други додатоци: целулоза, Croscarmellose натриум, магнезиум стеарат (растителен извор), силика, стеаринска киселина (растителен извор) и растителна обвивка. Содржи соја (масло) (без-ГМО). Не е произведено со пченица, глутен, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени. Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

Повеќе информации

 

ВИСОКО АПСОРБЛИВА ФОРМА НА КАЛЦИУМ

Калциумот е минерал во човековиот организам одговорен за многу процеси кои го одржуваат здравјето на организмот. Негова примарна улога е градење и одржување на скелетот и забите. Придонесува здравјето на нервниот систем и мускулите и за апсорпција на железото и витаминот Б12.

Кога нивото на калциум ќе падне под потребните количества во крвта, организмот нема друг избор освен да “краде” од главниот резервоар: коските. Исто така, секојдневно организамот губи калциум преку кожата, ноктите, косата, потењето, урината и фекалиите. Недостатокот на калциум ги прави коските порозни, слаби и подложни на кршење и може да доведе до остеопороза или артритис. Особено недостаток на калциум ја прати менопаузата и е карактеристична појава за постарите луѓе, особено за жените.

Зошто Calcium Citrate?

 • Келирана (хемиски врзана), лесно растворлива и апсорблива форма на калциум
 • Синергетска формула од цитрусно овошје; со магнезиум, витамин Д, цинк, бакар и манган за максимална двојна апсорпција (интраклеточна и вонклеточна)
 • 2.5 пати повеќе биорасположлив отколку калциум карбонатот
 • Не бара екстра стомачна киселина за апсорпција
 • Идеален за повозрасни луѓе (продукцијата на киселина се намалува со годините)
 • Не предизвикува нус-појави како што се: настанување камен, гасови, чувство на мачнина и болки во желудникот по консумирање
 • Вегетеријанска формула

Полезности:

 • придонесува во одржување на нормални коски
 • придонесува во одржување на нормални заби
 • придонесува за нормално згрутчување на крвта
 • придонесува за нормален енергетски метаболизам
 • придонесува за нормална мускулна функција
 • придонесува за нормална неуротрансмисија
 • придонесува во одржување на нормална функција на имунолошкиот систем
 • придонесува за нормална функција на дигестивните ензими
 • придонесува во одржување на нормална коса
 • придонесува во одржување на нормални нокти
 • придонесува во одржување на нормална кожа
 • има улога во процесот на делба на клетките
 • придонесува за нормален раст и развој на коските кај децата

Консумирањето на: алкохол, лекови, оксалати, фосфати (особено во газираните пијалоци), животински протеини, натриум, фитат, кофеин, стероиди, може да предизвикаат негативен ефект врз коските.

При присуство на камења во бубрезите или зголемена желудечна киселина, консултирајте се со доктор пред да земете додаток на калциум.

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk