UA-16322392-1
 2943B_v6-465x1024
gmp-logoul-21-cfr-part-111_0keto_friendly_logo-100×100

Bromelain 2400 GDU/g
500 mg / 60 капсули

1360  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 031

Опис на продуктот

 

Бромелаин е протеолитички ензим добиен од стеблото на ананас, кој има протеински дигестивни својства. 

  • Природен дигестивен ензим
  • Вегетеријански/Веган производ.
Состав 1 капсула
Bromelain (2400 GDU/g) (од ананас) 500 mg

GDU: Gelatin Digesting Units – мерка за протеолитички (протеинска дигестивна) активност.

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 1 капсула дневно со или помеѓу оброци.

Други додатоци: целулоза (капсула), оризово брашно, магнезиум стеарат (растителен извор) и силика. Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови (особено анти-тромбоцитни лекови) или имате некаква медицинска состојба. Не го користете доколку имате алергија на ананас. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

 

Повеќе информации

 

Бромелаин е еден од најпознатите биоактивни ензими и е предмет на постојани истражувања низ целиот свет.

Бромелаин е протеин присутен во стеблото и сокот од ананас. Овој природен ензим и припаѓа на групата на протеолитички ензими. Се смета дека бромелаинот е биолошки најактивен од сите дигестивни ензими, и за разлика од други дигестивни ензими лесно и во големи количини се апсорбира во организмот.

Лошото варење на храната доведува до појава на алергии, анемии и нарушување на имуниот систем. Исто така, тешко се разградува храната, се појавува чувство на подуеност и зголемена киселост во стомакот, чести гасови, болки во стомакот и отежната апсорбцијата на хранливи материи.

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk