UA-16322392-1
 
Попуст!


2943_v5
Print

Bromelain 2400 GDU/g
500 mg / 60 капсули
рок 12/2018

1367  МКД 683  МКД

Производот е на залиха

Опис на продуктот

 

Бромелаин е протеолитички ензим добиен од стеблото на ананас, кој има протеински дигестивни својства. Кога се зема со храна, бромелаинот може да помогне да се подржи здрава дигестија. Кога се зема помеѓу оброци, тоа може да ви помогне да ги поддржи зглобовите и може да помогне да се намали привремено болката која е поврзана со прекумерна употреба на мускулите. Бромелаинот е создаден од страна на природата за поддршка на правилна гастроинтестинална функција и, исто така, може да помогне да се промовира удобноста на мускулите и зглобовите.

 • Природен протеолитички ензим
 • Поддржува здрава дигестија
 • Поддршка на зглобовите
 • Вегетеријански/Веган производ.
Состав 1 капсула
Bromelain (2400 GDU/g) (од ананас) 500 mg

GDU: Gelatin Digesting Units – мерка за протеолитички (протеинска дигестивна) активност.

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 1 капсула дневно со или помеѓу оброци.

Други додатоци: целулоза (капсула), оризово брашно, магнезиум стеарат (растителен извор) и силика. Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови (особено анти-тромбоцитни лекови) или имате некаква медицинска состојба. Не го користете доколку имате алергија на ананас. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

 

Повеќе информации

 

Бромелаин е еден од најпознатите биоактивни ензими и е предмет на постојани истражувања низ целиот свет.

Бромелаин е протеин присутен во стеблото и сокот од ананас. Овој природен ензим и припаѓа на групата на протеолитички ензими. Протеолитичките ензими главно се користат од страна на луѓе кои страдаат од синдром на малапсорпција, синдром на недоволна апсорпција на едноставните хранливи материи од храната (амино киселини, масти, витамини или едноставни шеќери) во цревата. Бромелаинот ја помага дигестијата (варењето) на внесената храна, го стимулира разградувањето на протеините и ја подобрува апсорпцијата на хранливите материи од храната. Се смета дека бромелаинот е биолошки најактивен од сите дигестивни ензими, и за разлика од други дигестивни ензими лесно и во големи количини се апсорбира во организмот. Како силен анти-воспалителен агент, бромелаин драматично го намалува постоперативниот оток, помага при третманот и опоравувањето од мали повреди, особено изметување (исчашување) и деформации, повреди на мускулите и значително ја намалува болката и чувствителноста кои ги придружуваат спортските повреди.

Бромелаинот го зајакнува имунитетот и го зголемува бројот на белите крвни зрнца. Бромелаинот се користи и како анти-воспалително и аналгетско средство. Се користи по операции за побрзо заздравување на рани, при спортски повреди, дигестивни проблеми, синузитис, за третман на апсцес (гноен чир), контузии, хематоми, исчашувања и улцерација.

Бромелаинот помага при борбата против артритис, хемороиди, менструални болки, автоимуни нарушувања и колитис при присуство на чир. Исто така го спречува прилепувањето на тромбоцити што доведува до затнување на крвните садови, особено во артериите и се користи како агент кој го спречува разредувањето на крвта и го спречува нејзиното згрутчување. Бромелаинот го забавува срцевиот ритам и го намалува крвниот притисок.

Примената и придобивките од бромелаин може да бидат повеќекратни:

 • го забрзува и подобрува варењето на храната, ја подобрува апсорпцијата и метаболизмот на хранливи материи
 • ги ублажува симптомите на респираторни заболувања (воспаление на синусите, астма, хроничен бронхитис)
 • ја подобрува циркулацијата
 • го забрзува заздравувањето на раните и постоперативно закрепнување
 • анти-воспалителен ефект при ревматоиден артритис, ги ублажува болките во грбот
 • ги олеснува симптомите на ПМС
 • го намалува ризикот од срцев и мозочен удар
 • ја поттикнува мускулната контракција
 • спречува појава на рак
 • превенција од појава на на чир во желудникот
 • го смалува апетитот

 

Заштита на дишните патишта

Бромелаин е еден од најпознатите биоактивни ензими присутен во стеблото и сокот од ананас. Се смета дека бромелаинот е биолошки најактивен од сите дигестивни ензими, и за разлика од други дигестивни ензими лесно и во големи количини се апсорбира во организмот.

 • Заштита на дишните патишта

Докажано e делотворeн при појава на респираторни проблеми, ублажување на хроничен бронхит, алергии кои ги напаѓаат дишните патишта и воспаление на синусите.

Бромелаинот ја намалува густината на слузта, го подобрува дишењето и ја намалува кашлицата.

 • Дигестивни нарушувања

Лошото варење на храната доведува до појава на алегии, анемии и нарушување на имуниот систем. Бромелаинот го олеснува варењето и разградувањето на храната, го намалува чувството на подуеност и зголемена киселост во стомакот (спречува појава на чир), чести гасови и болки во стомакот и помага во оптимална апсорбција на хранливите материи.

 • Алергии и астма

Бромелаинот ја намалува алергиската сензибилност и го намалува развојот на алергиски болести на дишните патишта. Всушност бромелаинот помага да се модулира целиот имунолошки систем и да се спречат алергии со решавање на коренот – хиперактивен, пре-чувствителен имунолошкиот систем.

 • Рак

Анти-канцер активноста на бромелаинот се состои во директно влијание врз клетките на ракот и нивната микро-средина, како и во модулацијата на имунолошкиот, воспалителниот и хемостатскиот систем. Бромелаинот дејствува системски и влијае на повеќе клеточни и молекуларни цели, особено при третман против рак на белите дробови.

 • Побрзо закрепнување од операцијата и повреди

Повеќето пациенти после операција чувствуваат значајна постоперативна болка и оток. Анти-воспалителните својства на бромелаинот се природна замена и се постигнува значително пониска пост-оперативна болка, оток и црвенило. Ја подобрува циркулацијата, спречува настанување на тромб.

 • Болки во зглобовите

Поради неговите моќни анти-воспалителни и аналгетски својства, бромелаинот е фантастичен за акутни или хронични болки во зглобовите и грбот.