UA-16322392-1
 2311_v3
non_gmoPrintkosher-logo-trianglek-gelatin

Sunflower Lecithin
1200 mg / 100 капсули

761  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 026

Опис на продуктот

 

NOW® SUNFLOWER LECITHIN (лецитин од сончоглед) има фосфатидил холин, најзастапен фосфолипид во клеточната мембрана, каде што игра клучна улога во мобилната сигнализација и синаптичките функции. NOW® SUNFLOWER LECITHIN исто така природно изобилува со фосфатидил инозитол, фосфатидил етаноламин и есенцијални масни киселини. Лецитинот во исхраната помага во емулгирање на мастите, овозможувајќи им да се дисперзираат во вода; и како фосфолипид кој содржи холин, неговиот холин лесно се апсорбира и се користи од страна на организмот.

Лецитинот е најзастапен фосфолипид (комплексен вид на маст) во организмот кој е од суштинско значење за нормална телесна функција, особено за виталните органи како срце, мозок, црн дроб и нервниот систем. Лецитинот претставува клучен градежен материјал на клеточните мембрани чија улога е да ги пропушта хранливите материи во клетките и да ги елиминира штетните материи од клетките. Лецитинот врши две важни функции во нашиот организам: го минимизира ризикот од срцев удар и ги штити и негува мозочните клетки. Лецитинот го уништува (растура) “лошиот” холестерол во крвта и ги спречува седиментите на маснотии, измешани со минерали, да се формираат долж ѕидовите на вените и артериите, што резултира со срцеви проблеми.

 • Поддршка на нервниот систем
 • Со Phosphatidyl Choline
 • Без Соја, Без ГМО
Состав                                       Количина во 1 доза:

                                                            3 капсули

% на дневни 

  вредности

Калории                                                    30

Калории од масти                                   20

Вкупно масти                                          2 g

Заситени масти                                      0 g

Транс масти                                            0 g

Полинезаситени масти                         0 g

Лецитин од сончоглед                        3.6 g  (3600 mg)

Phosphatidyl Choline                           630 mg

 

 

3%

 

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 2-3 капсули дневно со храна.

Други додатоци: мека желатинска капсула (желатин, вода, глицерин) и масло од сончоглед. Не е произведено со квасец, пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

 

 

 

 

Повеќе информации

 

Конечно и кај нас… Лецитин од сончоглед

Лецитинот е најзастапен фосфолипид (комплексен вид на маст) во организмот кој е од суштинско значење за нормална телесна функција, особено за виталните органи како срце, мозок, црн дроб и нервниот систем. Лецитинот претставува клучен градежен материјал на клеточните мембрани чија улога е да ги пропушта хранливите материи во клетките и да ги елиминира штетните материи од клетките. Лецитинот врши две важни функции во нашиот организам: го минимизира ризикот од срцев удар и ги штити и негува мозочните клетки. Лецитинот го уништува (растура) “лошиот” холестерол во крвта и ги спречува седиментите на маснотии, измешани со минерали, да се формираат долж ѕидовите на вените и артериите, што резултира со срцеви проблеми. Лецитинот го спречува изградувањето на оваа маснотија и со тоа го намалува крвниот притисок и шансите за срцев и мозочен удар.

Може ли толку важна материја да недостасува во организмот?

Бидејќи нашата стандардна исхрана содржи многу поголема количина на масти од оптималната и е богата со преработена храна, скоро секој човек има зголемена потреба за лецитин. Недостатокот на лецитин доведува до зголемена нервоза, замор, напнатост и губење на силата. Лицата кои редовно користат лецитин се потивки, а при стресни ситуации полесно ги задржуваат силни нервите.

Лецитин од сончоглед – одговор на алергиите од соја

Конечно … сите полезности на лецитин … без соја

Лецитинот од сончоглед има предности пред лецитинот од соја:

 • 100% без ГМО, за разлика од сојата, која може да биде до 90% генетски модифицирани организми (ГМО)
 • Не предизвикува алергии како сојата
 • Обработката се врши преку метод на ладно процесирање, кој не користи хемиски адитиви или конзерванси
 • Побогат со холин и есенцијални масни киселини
 • Здравствени придобивки на лецитинот од сончоглед

Кардиоваскуларно здравје 

 • Спречува натрупување на маснотии и лошиот холестерол на ѕидовите на срцето, артериите и вените (холестеролот и другите масти ги претвара во мешавина со вода, која потоа се исфрла од организмот)
 • Ги чисти ѕидовите на крвните садови, ја подобрува нивната еластичност и ја зајакнува срцевата мускулатура
 • Го намалува нивото на штетниот холестерол и високиот крвен притисок

Подобра меморија и ментална острина

 • Учествува во изградбата на нервите и ја подобрува функцијата на нервниот систем
 • Ја  зголемува концентрацијата и меморијата
 • Делува смирувачки на нервниот систем, а особено поволно делува при стрес
 • Поддршка при третман на Алцхајмерова болест

Други придобивки:

 • Зголемена издржливост и сила и подобри физички перформанси
 • Помага во разградувањето и ослободувањето на енергија, што е особено важно во спортот
 • Го детоксифицира и одмастува црниот дроб
 • Го олеснува метаболизмот и варењето на маснотиите (лецитинот е согорувач и разградувач на мастите)
 • Зголемена репродуктивна способност и плодност кај мажите
 • Ги намалува ревматските болки во зглобовите (за луѓе чувствителни на временски промени)
 • Ја зајакнува косата и спречува нејзинато опаѓање
 • Спречува создавање на камења во жолчката и го подобрува здравјето на жолчката
 • Поддршка на здрави клетки на градите и функционирање на жлездите кај жените
 • Ја поттикнува работата на цревата, ја олеснува столицата и ја отстранува подуеноста