UA-16322392-1
 1650B_v14
Printkosher-logo-trianglek-gelatin

Omega-3
1000 mg / 100 капсули

676  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 018

Опис на продуктот

 

Научните истражувања покажуваат дека консумирањето омега-3 масни киселини го намалува ризикот од коронарно срцево заболување. Концентратот од природно рибино масло на NOW е произведен под сторги стандарди за контола на квалитетот. Тестиран е дека не содржи штетни нивоа на загадувачи (жива, тешки метали, PCB’s, диоксини и др. загадувачи).

 • Молекуларно дестилирана
 • Кардиоваскуларна поддршка
 • Без холестерол
 • Поддршка на здравјето на срцето
Состав                                      Количина во 1 доза:

                                                             2 капсули

% на дневни 

  вредности

Калории (од масти)                                             20

Вкупно масти                                                        2 g

Заситени масти                                                0.5 g

Транс масти                                                         0 g

Полинезаситени масти                                     1 g

Мононезаситени масти                                   0.5 g

Холестерол                                                           0 mg

Концентрат од природно рибино масло        2 g (2000 mg)

Омега-3 масни киселини                               680 mg

Eicosapentaenoic киселина (EPA)              360 mg

Docosahexaenoic киселина (DHA)             240 mg

Други омега-3 масни киселини                   80 mg

 

3%

3%

 

 

 

0%

 

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната, земете 2 капсули 1-3 пати дневно со храна.

Други додатоци: мека капсула (желатин, глицерин, вода) и витамин Е (како природен д-алфа токоферол). Содржи риба (сардини, сардели, скуша) и витамин Е од соја. Не содржи: шеќер, сол, скроб, квасец, пченица, глутен, пченка, млеко, јајца, школки или конзерванси.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

 

Повеќе информации

 

МАСТИ КОИ ЖИВОТ ЗНАЧАТ

Оmega-3 е есенцијална масна киселина неопходна за целокупното здравје и за растот и развојот низ сите фази на животот на човекот. Наречени се есенцијални бидејќи организмот не може да ги создаде самиот и мора да се добијат од храната или додатоците во исхрана. Тие се главни состојќи на клеточните мембрани, неопходни се за клеточна регенерација и репродукција, а хормоните, кои ги покренуваат сите функции во организмот, не може да се произведат без нив.

Полезности:

 • Превенција од кардиоваскуларни заболувања, срцев и мозочен удар и коронарно артериско заболување
 • Игра клучна улога во оддржувањето на здрави нивоа на холестерол и триглицериди и нормализирање на крвниот притисок
 • Спречува згрутчување на крвта и блокирање на крвните садови на срцето
 • Го зајакнува имунитетот и штити од канцерогени заболувања
 • Антивоспалувачко дејство (ја намалува болката во зглобовите кај луѓето со реуматоиден артритис и спортски повреди)
 • Поддршка при контрола на шеќерот кај дијабетичари
 • Поддршка при заболувања на нервниот систем
 • За добро расположение и ментално здравје; против депресија и недостаток на внимание и концентрација
 • За трудници и доилки (за нормален и здрав развој на мозокот, очите и нервниот систем на плодот)
 • За здрава кожа и коса, против псоријаза, алергии, изгореници и акни
 • Потпора при менструални болки и грчеви и мигрена

Изберете квалитетен производ – NOW молекуларно дестилирана Omega-3

 • Единствена молекуларно дестилирана, без холестерол и со гарантирано чисти износи на EPA и DHA масни киселини во нивната природна форма
 • Природен концентрат на рибино масло произведен од цели сардини, сардели и скуши, со мулти-патентиран процес на производство
 • Фармацевтски степен на квалитет тестиран во независни лабаратории за отсуство на сите загадувачи од околината (нема диоксини, жива, пестициди или тешки метали карактеристични за рибините масла)