UA-16322392-1
 1297_MainImage
gmp-logonon_gmoul-21-cfr-part-111_0keto_friendly_logo-100×100

Magnesium
90 меки капсули

1180  МКД

Производот не е на залиха

ИСБН: 046

Опис на продуктот

 

Магнезиумот е минерал кој е од клучно значење за производство на енергија и метаболизмот, мускулната контракција, преносот на нервните импулси и минерализацијата на коските. Тој е задолжителен кофактор за околу 300 ензими.

Магнезиумот е клучен минерал кој многу луѓе не го добиваат доволно преку исхраната.
Магнезиумот е четвртиот најзастапен минерал во организмот. Околу 50 % од вкупниот магнезиум во организмот се наоѓа во коските. Другата половина се наоѓа претежно во клетките на ткивата и органите, со само 1 % кој се наоѓа во крвта.

 • Со магнезиум малат и магнезиум глицинат
 • Супериорна биодостапност
 • Придонесува за намалување на заморот и исцрпеноста
 • Придонесува за електролитна рамнотежа
 • Придонесува за нормален енергетски метаболизам
 • Придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
 • Придонесува за нормална мускулна функција
 • Придонесува за нормална синтеза на протеини
 • Придонесува за нормална ментална функција
 • Придонесува за одржување на здрави коски
 • Придонесува за одржување на здрави заби
Состав                                               Количина во 1 доза:

                                                               3 капсули

% на дневни 

  вредности

Калории                                                         20

Калории од масти                                  20

Вкупно масти                                                2 g

Magnesium                                                400 mg

(од Magnesium Citrate, Magnesium Glycinate и Magnesium Malate)

 

3%

100%

Препорака за употреба: Земете 3 капсули дневно, по можност поделени во дози, со храна.

Други додатоци: оризово масло, мека капсула (желатин, глицерин, вода), пчелин восок и лецитин од сончоглед. Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба или состојки од школки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени.

Без ГМО.

Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk 

Повеќе информации

 

Магнезиум цитратот е врзан за лимоска киселина во однос 1:1 која е благ лаксатив поради што оваа комбинација помага при опстипација и поради тоа е најдобар извор кај лица со дигестивни проблеми. Во медицината с екористи како солен лаксатив со кој се чистат цревата пред операција или колоноскопија. Магнезиум цитратот за разлика од магнезиум оксидот има поголема расположливост (90%) поради што многу брзо се апсорбита и добро се искористува во организмот.

Магнезиум малат е органска сол од магнезиум и јаболкова киселина за која клинички е докажано дека смирува и дава енергија на клетките со мускулен состав. Јаболковата киселина е природна овошна киселина која е присутна кај поголем број клетки во телото и е составен дел на бројни ензими кои се важни за производство на енергија. Магнезиум малат е облик на магнезиум кој е без лаксативен ефект и има висока биорасположнивост, брзо се разградува и ги поседува сите предности на магнезиумот и јаболковата киселина. Магнезиум малат помага кај зголемено ниво на тешки метали во телото така што ги врзува за себе и ги прави неактивни и овозможува нивна елиминација од организмот. Кај луѓе со кардиоваскуларни проблеми помага да се стабилизира отчукувањето на срцето и го нормализира крвниот притисок.

Магнезиум глицинат претставува комбинација на магнезиум (50%) и амино киселина глицин која има многу добра искористливост но без лаксативен ефект бидејки глицинот активно се пренесува низ ѕидот на цревата.

Важноста на магнезиум 

Магнезиумот е клучен минерал кој многу луѓе не го добиваат доволно преку исхраната.
Магнезиумот е четвртиот најзастапен минерал во организмот. Околу 50 % од вкупниот магнезиум во организмот се наоѓа во коските. Другата половина се наоѓа претежно во клетките на ткивата и органите, со само 1 % кој се наоѓа во крвта.

Магнезиумот е потребен за повеќе од 300 биохемиски реакции во телото. Тој помага во одржувањето на нормална функција на мускулите и нервите и ги одржува коските здрави. Магнезиумот е вклучен во енергетскиот метаболизам и синтезата на протеини. Магнезиумот се апсорбира во малите црева, а излачувањето се одвива преку бубрезите.

Иако истражувањата покажуваат дека многу луѓе не ги добиваат препорачаните  количини на магнезиум, симптомите на недостаток на магнезиум ретко се присутни.

Знаците на недостаток на магнезиум се: хипокалцемија, ниски серумски хипокалемија, задржување на натриум, ниско циркулирачки нивоа на паратироидниот хормон, невролошки и мускулни симптоми (тремор, мускулни грчеви, тетанија), губење на апетит, гадење, повраќање и промена на личноста.

Следниве услови го зголемуваат ризикот од недостаток на магнезиум:

 • Гастроинтестинални пореметувања, како што се продолжена дијареа, Кронова болест, синдроми на малапсорпција, итн.
 • Дијабетес мелитус и долгорочна употреба на одредени диуретици.
 • Хроничниот алкохолизам.
 • Стареење: Неколку студии откриле дека старите лица имаат релативно низок внес на на магнезиум преку исхраната.

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk