UA-16322392-1
 0030_MainImage-1
gmp-logohalal-logokosher-logo-trianglek-gelatinnon_gmoul-21-cfr-part-111_0

L-Arginine
500 mg / 100 капсули

980  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 044

Опис на продуктот

 

L-Arginine е условно есенцијална основна амино киселина која е вклучена првенствено во уреа метаболизмот и екскреција, како и во синтезата на ДНК и производство на протеините. Тоа е важен претходник на азот оксид и на тој начин игра улога во дилатацијата на крвните садови.  

    • Амино киселина
    • Претходник на азотен оксид
    • Без ГМО.
Состав Количина во 1 доза: 2 капсули
L-Arginine (слободна форма) 1 g (1000 mg)

Препорака за употреба: Земете 2 капсули 2 пати дневно по потреба. Земете меѓу оброците или со спиење со јагленохидрати за да се олесни апсорпцијата.

Други додатоци: желатин (капсула), магнезиум стеарат (од растителен извор) и силика.

Не е произведено со пченица, глутен, соја, пченка, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени. Без ГМО.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Овој додаток треба да го избегнуваат  лица со глауком или херпес симплекс, освен ако не е поинаку пропишано од страна на лекар. Не го користете ако имате миокарден инфаркт или имате воспоставена коронарна артериска болест. Да се чува подалеку од дофат на деца.

Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето.

Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk

 

Повеќе информации

 

Што е L-Arginine?

L-Arginine е аминокиселина која игра важна улога во одржување и подобрување на вашето здравје. Основата му е природна, работи како антиоксидант и кога се зема како и секој друг додаток на амино киселина нуди безброј здравствени придобивки. Човечкото тело е доволно богато со L-Arginine. Во главно се произведува во бубрезите. Црниот дроб, исто така, го произведува во мали количини. Тешки изгореници, инфекции и повреди може да предизвикаат ниско ниво на L-Arginine. или поради некои ретки генетски нарушувања, може да биде засегнато создавањето на оваа аминокиселина. Храната и додатоците со L-Arginine може да се консумираат за да се избегнат здравствени компликации кои произлегуваат од недостаток на L-Arginine.

Двете основни функции на оваа амино киселина се мускулниот раст и намалување на маснотиите.

L-Arginine во исхрана

Најдобар извор на храна: месо (свинско, телешко месо, дивеч, пилешко), млечни производи, семиња (сончоглед, сусам, семки од тиква), ореви, особено кикирики, чоколада, кафеав ориз, лубеници, грозје, сусам, зелен зеленчук, моркови, целер, кромид, соја, пуканки, рога.

  • Покренува либидо и иритација
  • Може да помогне при еректилна дисфункција
  • Учествува во производството на азотен оксид

L-Arginine е амино киселина која учествува во бројни функции на организмот. Му помага на телото да се ослободи од вишокот на амонијак, синтеза на креатин, L-глутамат и L-пролин, доколку е потребно, може да се претвори во гликоген. Организмот го користи Л аргининот во производството на азотен оксид, компонента која ги релаксира крвните садови (вазодилатација). Почетокот на студии укажуваат на корисната улога на L-Arginine како помош во лекувањето на кардиоваскуларните заболувања, еректилна дисфункција, како и одредени видови на главоболки поврзани со отечени крвни садови. L-Arginine го стимулира телото да произведе протеини и на тој начин се потврдува неговата употреба за побрзо заздравување на раната, бодибилдинг и сперматогенезата (зголемување на производството на сперма).

Предупредувања

Прво и најважно, L-Arginine не треба да го користат луѓе кои претрпеле срцев удар. Луѓето со срцеви заболувања треба да се консултираат со лекар пред да го конзумираат. Понатаму, L-Arginine, најверојатно, го стимулира производството на гастрин, хормон кој е одговорен за производство на гастрична киселина и треба да го избегнувате ако имате проблеми со желудечната киселина. Сите лица со нарушувања на бубрезите, црниот дроб и диуретиците кои се потенцијално штетни за телото треба да го земат L-Arginine под надзор на експерт. Предупредувањето се однесува на дијабетичари, бидејќи може да ги зголеми нивоата на шеќер во крвта. Луѓето со херпес симплекс треба да го избегнуваат L-Arginine.

 

За сите дополнителни информации и консултации, контактирајте не на нашиот телефонски број 02/32 46 000, секој работен ден од понеделник до петок од 8-16 h или на нашиот e-mail: info@trimeks.com.mk