UA-16322392-1
 Cranberry Caps
PrintPrint

Cranberry Caps
100 капсули

1198  МКД

Производот е на залиха

ИСБН: 025

Опис на продуктот

 

Брусница (Vaccinium macrocarpon) е растение кое го има ладните региони на северната хемисфера. Брусницата има долга историја на кулинарска употреба во Европа и Северна Америка и се употребувала од страна на традиционалните билкари со векови. Брусницата е преполна со полифеноли, танини и други фитонутриенти кои се истражувани за нивната улога во здравјето на уринарниот тракт. NOW® Брусница исто така е богата со витамин Ц.

 • Поддршка за здрав уринарен тракт
 • Со додаден витамин Ц
 • Најмоќна достапна брусница и максимална концентрација
 • Произведено од природен стандардизиран екстракт
 • Без додаден шеќер
Состав                                      Количина во 1 доза:

                                                               2 капсули

% на дневни 

  вредности

Калории                                                                      5

Вкупно јагленохидрати                                       1 g

Диетални влакна                                                < 1 g

Шеќер                                                                       < 1 g

Витамин Ц (како аскробинска киселина)         20 mg

Брусница (Vaccinium macrocarpon) (овошје)  1.4 g (1400 mg)

 

<1%

2%

 

33%

 

Препорака за употреба: Како додаток во исхраната земете 2 капсули 1-2 пати дневно, со храна.

Други додатоци: желатин (капсула) и магнезиум стеарат (растителен извор). Не е произведено со пченица, глутен, соја, млеко, јајца, риба, школки или јаткасти состојки. Произведено во GMP капацитет кој произведува други состојки кои ги содржат овие алергени. Природни варијации на бојата може да се случат кај овој производ.

Предупредување: Само за возрасни. Консултирајте доктор доколку сте бремени или доилка, земате лекови или имате некаква медицинска состојба. Да се чува подалеку од дофат на деца! Пакетчето за свежина не е за јадење. Оставете го во шишенцето. Препорачаната дневна доза да не се надминува. Овој производ не е наменет за третман, превенција или лекување на специфична болест или состојба и не претставува замена за оброк. Чувајте го на ладно, суво место после отварање.

Потекло: САД, Производител: Now Foods, САД

 

 

 

 

 

Повеќе информации

 

НАЈМОЌНА ДОСТАПНА БРУСНИЦА

Во последно време брусницата предизвика вистински бум, ја препорачуваат и нутриционситите и лекарите. Потекнува од Северна Америка, а нејзините лековити својства ги знаеле уште американските староседелци.

Брусницата е растение, чии плодови се природен антибиотик и е вистинска ризница на заштитни состојки кои му помагаат на здравјето. Малото црвено овошје е богато со растителни влакна, нема калории и содржи: витамин Ц во огромнни количини, витамин А, витамини од Б групата, органски киселини, калиум, калциум, фосфор, магнезиум и железо.

Жените најмногу ја конзумираат за да спречат инфекција на мочните канали и органи, но тие можат да спречат да се случат многу болести.

Како делува?

Она поради кое брусницата стана прав „хит“ е, всушност нејзиното благотворно и силно дејство на различните воспаленија и инфекции на уринарниот систем. Со научни истражувања е утврдено дека брусницата делува антиадхезивно, т.е. го спречува врзувањето (лепењето) на бактериите на клетките од уринарниот тракт, па така урината многу лесно ги исфрла од организмот. Таа е ефикасно средство во борбата против:

 • Најчестата, најтврдокорна и најнезгодна бактерија Е.colli
 • Бактеријата Helicobacter pylori
 • Габите на кандида

Полезности:

 • Против штетните бактерии и габички во телото
 • Поддршка при инфекции на уринарниот систем (печење при мокрење, болки во пределот на мочниот меур), посебно инфекција предизвикана од бактеријата Е.colli
 • Ја намалува акумулацијата на мокрачната киселина во организмот и спречува формирање на камен во бубрезите
 • При присуство на бактеријата H.pylori, која е чест причинител на чир на желудникот
 • Силно антиоксидантно дејство
 • Го смалува ризикот за појава на канцерогени заболувања (рак на градите и на дебелото црево)
 • Како превентива од грип и настинка
 • Превенција на кардиоваскуларни заболувања (болести на срцето и крвните садови) и поддршка за зголемување на нивото на добриот холестерол (HDL)
 • Превенција од пропаѓање на забите, настанување на кариес и воспаление на непцата
 • Има многу мало количество на шеќер, па делува на намалување на шеќерот во крвта, што е посебно корисно за дијабетичарите
 • Поддршка за подобар вид
 • За лица со зголемена физичка активност и лица под стрес
 • Како диуретик
 • При детско ноќно мокрење
 • При болести (инфекции) на кожата, полните органи и органите за варење

Зошто Брусница од NOW FOODS?

 • Најмоќна достапна брусница и максимална концентрација
 • Концентрат од 700 mg (8:1) што е еднакво на 5600 mg свежа брусница
 • Произведено од природен стандардизиран екстракт
 • Без додаден шеќер
 • Погодна за вегетеријанци